מה זה מצנן אוויר עם בקר לחות

חיישן/בקר לחות – כן/לא למה הוא מיועד?

מהו חיישן לחות?

חיישן הלחות או בשמו המקצועי – היגרומטר (Hygrometer) הוא מכשיר המשמש למדידת אדי המים באטמוספירה, באדמה או במקומות סגורים. מכשירי מדידת לחות בדרך כלל מסתמכים על מדידות אחרות כגון טמפרטורה, לחץ, מסה או שינוי מכני או חשמלי בחומר כאשר הלחות נספגת. על ידי כיול וחישוב, כמויות מדודות אלה יכולות להוביל למדידת לחות. מכשירים אלקטרוניים מודרניים משתמשים בטמפרטורה של עיבוי (נקודת הטל), או שינויים בקיבול חשמלי או בהתנגדות למדידת הבדלי לחות. ההיגרומטר הגולמי הראשון הומצא על ידי הפוליטיקאי האיטלקי רנסנס לאונרדו דה וינצ'י בשנת 1480 וגרסה מודרנית יותר נוצרה על ידי הפוליטיקאי השוויצרי יוהן היינריך למברט בשנת 1755 (ויקיפדיה).

הכמות מקסימלית של אדי מים שיכולים להיות מוחזקים בנפח נתון של אוויר (רוויה) משתנה מאוד על ידי טמפרטורה, אוויר קר יכול להחזיק פחות מסה של מים ליחידת נפח מאשר אוויר חם. רוב המכשירים מגיבים (או מכוילים לקרוא) ללחות יחסית (RH), שהיא כמות המים ביחס לטמפרטורה מקסימלית מסוימת המבוטאת באחוזים (מתוך ויקיפדיה)

בקר הלחות מומלץ בהחלט למקומות סגורים בעיקר שעודף לחות עלול לפגוע בגידולים חקלאיים לדוגמה, על כן באחוזי לחות גבוהים, בקר הלחות מפסיק את פעולת המשאבה אך המאוורר ממשיך לעבוד.

במקומות פתוחים ובעיקר במצננים ניידים אין חשיבות לבקר הלחות היות והלחות גם ככה מתפזרת באוויר, בקר הלחות עלול להיות רגיש מידי ולהפסיק את פעולת המים, הפסקת פעולת המים תגרום למצנן לעבוד כמו מאוורר ולהוציא אוויר חם.

מה באמת משפיע על פעולת הקירור?

הקירור במצננים מתבצע באופן טבעי על-ידי אידוי המים באוויר, ההשפעה החיצונית שאנו יכולים לתרום לפעולת האידוי היא פדים עבים יותר שיספגו יותר טוב את המים. ולכן כשרוכשים מצנן אוויר, כדאי לשים לב שעובי הפד הינו גדול כמו גם הרוחב והאורך של הפד.

חזרה לעמוד מצנני אוויר - לחץ כאן!